Rıza abi, yıllardır seni sanal âlemde takip ediyorum, bir sıkıntıya düşsen hemen Allah'tan yardım istiyorsun. Samimi bir adamsın bu yönün beni sana daha çok ısındırıyor, bir bakıyorum twitter da hemen duaları yayınlıyorsun. Ya da face’de resimli bir sayfada güzel dualar paylaşıyorsun. Elimden geldiğince beğeniyorum imkânım olursa da yayınladığın duayı bende paylaşıyorum. Bazen tam nokta atışı derler ya aynen öyle oluyor. Geçen gün ki gönderdiğin yazıyı 333 kişi ile paylaşırsan rızkını artar dediğin duayı 333 arkadaşıma gönderdim. İnşallah bekliyorum nasipse rızkım açılacak, bir iş bulacağım.

Abi,Daha düzgün dualar edeyim diye hadis kitapları okumaya başladım , geçen bir hadiste okudum: Resulullah’ın (s.a.v.) şöyle dediği rivayet edilmiş:


"'Allah Teala her gece gecenin son üçte biri girdiği zaman dünyanın göğüne iner ve şöyle der: İsteyen var mı istediği verilsin, istiğfar eden var mı bağışlasın, esir olan var mı bağı çözülsün. Bu sabaha kadar devam eder. Sonra yüce ve mübarek Rabbimiz yükselir ve kürsüsüne kurulur.' (Buhari, 2/66; )

Benim bu hadisten anladığım Rıza abi dua etmek için Allah bizi geceleri namaza kalkıp ihtiyaçlarımızı arz etmemizi istiyor. Ve bize sıkıntılarımızı dinlemek için randevu Vakti veriyor. Nasıl ki mülki idare amiri yarın dokuzda yanıma gel işini halledelim dese hemen takım elbiselemizi giyer, tıraş olur, koşar gideriz önümüzü ilikler kısık bir sesle evet efendim, evet efendim, evet efendim, ne demek efendim, tabi efendim... Diye saygı gösteririz yaişte aynen böyle bizi âlemlerin yaratıcısı olan sahibimiz sıkıntımız dinlemek için her gün randevuya bekliyormuş biz hiç gitmiyoruz. Bunu öğrendiğim iyi oldu Rıza abi artık geceleri Allah’la konuşmaya kalkacağım.

Hatta Rıza abi!

Ayet: "bana ihtiyacınızı sunun bende icabet edeyim".(müminin suresi 60.ayet) Diye söylemiş. Yani benim aklım ermez ama Rıza abi sanki Allah azze ve celle günlük ne iş yapar denilse? Dualara göre âlemi yaratır diyebiliriz. Kullarının taleplerini ciddiye alır ve onlara dilediği gibi icabet eder. Biz Allah’ı ciddiye alır gece kalkar Allah'tan ister isek muhakkak ki Allah sözümüzü ciddiye alırmış. Tabi bizler gece kalktık diye Allah'ı manipüle edemeyiz, yani ben senden istedim sende yapmak zorundasın diyemeyiz. çünkü O Allah'tır. Ama kulunu ciddi ciddi dinler ya istediğini yerine getirir ya da kulun menfaati için o isteği başka bir yola çevirirmiş. Sonuç kulun menfaati çerçevesinde olurmuş.

Kim Allah'a güvenmişte yolda kalmış Rıza abi?

Benim kafamı karıştıran bir meselem var Rıza abi, Allah facebook’dan sayfa mı açtı? Ya da twitter hesabı mı açtı? Yani ey kullarım artık elektronik posta kullanıyorum gece kalkmanıza gerek yok. Uykunuzu bölmeyin, akıllı telefonunuzu açın facebook’dan hesabınıza isteklerinizi yazın ben icabet ederim mi dedi? Sanki durum bu gibi hepimiz talebimizi facebook’ye yazıyoruz bu iş kafamı karıştırıyor abi.

Allah'ım bana hayırlı bir iş ver.

Allah’ın bana hayırlı bir eş ver.

Allah’ım Amerika'yı kahreyle.

Allah’ım Filistin’i kurtar diye yazıyoruz. Bu benim pek aklıma yatmadı. Hadislerde direk Allahtan isteyin gece kalkın diyor ama biz face’den yazıyoruz arada kaldım şimdi Biz bütün isteklerimizi yazıp twitter atmayalım mı Rıza abi? Mesela bir araba bir de playsstation almak istiyorum sence nasıl söyleyeyim ya da nasıl bir fotoğraf yayınlıyayım? Allahım gönlümdekini bana nasip eyle diye mi yazayım Ya da sende güzel bir dua resmi varsa atta ben retweet yaparım. Rıza abi !

Bizim mahalledeki kör Ali'nin gözü duadan kör olmuş diyorlar doğru mu abi ? Kahvede Allah'tan az isteyenin gözü çıksın demiş ve camide bütün dünyayı istemiş sonrada kör olmuş diyorlar. Bazen insan ne isteyeceğini bilemiyor haddini aşıyor, yanlış kelimeler seçiyor. Tabi dünya ne ki Allah'ın mülkünde ufacık birşeydir. Allah bizi adam yerine koyuyor ya bu büyük bir şey. Sanki evrene bakınca kendimi yerdeki minik bir karınca imiş gibi görüyorum ve Allah beni ciddiye alıyor büyük lutüf ama nasıl dua edeceğimi bilemiyorum.

Yine bir hadis okudum bu ara riyazüs-salihin okuyorum çok güzel bir kitapmış abi. Diyor ki ;

"Ey kullarım! Eğer öncekileriniz, ( ölmüş olanlar ) sonrakileriniz, ( dogacaklar) insanlarınız ve cinleriniz aynı yerde durup (hepsi bana aynı anda duada bulunsalar ) benden isteseler, herkese her istediğini versem ve bu benim katımdakini noksanlaştırmaz; ancak iğne denize daldırıldığı zaman denizden ne noksanlaştırırsa o kadardır. Ey kullarım! Bunlar ancak sizin amellerinizdir, ben onları yazıyorum, sonra size tam karşılığını vereceğim, kim bir hayır bulursa Allah’a hamdetsin, kim bundan başka bir şey bulursa, nefsinden başkasını kınamasın.” (Müslim, Bir, 55/2577)

Şu mülke bak Rıza abi.. herkese her dilediği verilse yine mülkü eksilmiyor. Tabi belki de her istediğimiz bize verilse yaşanamaz bir hayatımız olur yanlış şeyler isteriz . Onun için hep hayırlısını istiyorum Rıza abi . Birde hazreti Ali'nin sözü geliyor aklıma ; " En çok Allah olduğunu her istediğimi vermediğimde anladım zira beni bana bırakmıyor. " Harika bir söz abi.
Geçen arkadaş çok ısrar etti bir gazinoya gittik, tabi ağzıma içki koymadım hemen kızma abi. sadece soda içtim çalan şarkıya eşlik ettim birde peçeteye " benzemez kimse sana yazıp gönderdim" sağolsunlar hemen çaldılar iki dinledik geç olmadan da çıktım. ama oradan çıkınca elime telefonumu alıp hemen istiğfar fotoğrafı yayınladım. Ama bir şey içime sinmiyor be abi ne yalan söyleyeyim biz Allah'ı ciddiye almıyoruz gibi geliyor. Sanki faceye yazmak peçeteye yazmak gibi geliyor ne bileyim kafam karışıyor be abi.

Abi unutmadan, Hocalara bakıyorum Allah kalbimizden geçeni bilir diyorlar ama bağıra bağıra Allah'a dua ediyorlar. Geçen bir dua edenin yanına yaklaştım lüzumsuzluk ya işte abi ALLAHIM ALLAHIMM diyordu ben yavaşça kulağına yaklaşıp sakin ol hocam bağırma Allah sağır değil dedim.

adam duayı edemedi kafası karıştı. kızma ama Rıza abi gücüme gidiyor show işleri samimiyet kalmadı, sanki babasının oğluna sesleniyor.

ya hem artık hadis kitabı okuyorum dedim ya bak abi delile ;

"Ey insanlar! Kendinize gelin. Çünkü siz bir sağırı veya uzaktaki birini çağırmıyorsunuz (haksız mıymışım Rıza abi?) ancak her şeyi işiten ve çok yakın bulunan birine dua ediyorsunuz. Sizin kendisine dua ettiğiniz size bineğinizin boynundan daha yakındır."(Buhari)"


Âlemlerin yaratıcısına dua etmenin bir bir adabı varmış. Duanın içinde

Allah'a methiyeler dizilir,

Güzel isimleri sıralanır,

Kısık bir sesle acziyetimiz ifade edilir,

Yalvarılır, yakarılır istiğfar edilir,

önümüzde alemlerin yaratıcısı ile konuşuyoruz biz Allah'ı ciddiye almamışız ki Rıza abi .. sanal yapılan duaya sanal icabet olur.

 Rıza abi aslında aklıma ne geliyor biliyor musun bak şeytan bizi böyle kandırıyor da olabilir, nasıl olsa duanı sanal alemde ediyorsun kopyaladın yapıştırdın diye diye bizi duadan yalvarıp yakarmadan uzaklaştırarak Allah'la bizim özel ilişkimize darbe vurabilir, belki de bizi en özelimizden vuruyordur. !!! Alçak bu şeytan abi, artık geceleri kalkıp Allah'a doğru düzgün dua edelim. Rıza abi anladığım kadarı ile Allah ciddidir bizde onu ciddiye alalım ki o da bizim elimizden tutsun. Allah inananın velisidir onu karanlıktan aydınlığa çıkarır ...

İşte durum bundan ibaret Rıza abi ,senin adın Rızaydı değil mi abi? Yoksa ben mi karıştırdım Her Neyse .anladın sen abi .. dualarında beni de unutma.. birde amin ( lütfen kabul buyur ) demeyi de unutma amin denilmiyen dua da dua olmazmış sonunda amin diyelim inşallah.. sanal Müslümanlıktan kurtuluyoruz Rıza abiii gözümüz aydın benzemez kimse sana saygılar...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39