banner78

Rektör Aktekin Anadolu Üniversiteler Birliği Dönem Toplantısı’na Katıldı

banner93
16 Kasım 2021 Salı 02:09
Rektör Aktekin Anadolu Üniversiteler Birliği Dönem Toplantısı’na Katıldı
banner53

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar’ın teşrifleriyle düzenlenen ‘Anadolu Üniversiteler Birliği Dönem Toplantısı'na katıldı.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ev sahipliğinde YÖK Başkanı Erol Özvar’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen ‘Anadolu Üniversiteler Birliği Dönem Toplantısı’na birliğe üye olan Abdullah Gül, Amasya, Erciyes, Erzincan Binali Yıldırım, İnönü, Kayseri, Kırşehir Ahi Evran, Nevşehir Hacı Bektaş Veli, Sivas Bilim ve Teknoloji, Sivas Cumhuriyet, Tokat Gaziosmanpaşa ve Yozgat Bozok Üniversitelerinin rektörleri katıldı.

Eğitimde kalite güvence sistemi ve bütünleşik kalite sistemi konularının ele alındığı toplantının açılış programında konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, üniversite birliklerinin yükseköğretim kurumlarını birbirine bağlayan oluşumlar olduğuna dikkat çekti. Bu oluşumların, iş birliği ve başarılı uygulama örneklerinin paylaşımı yoluyla üyelerinin eğitim öğretim kalitesini ve araştırma kapasitelerini artırmakla kalmayacağına vurgu yapan Başkan Erol Özvar, bu oluşumların ulusal ve uluslararası rekabette üniversitelere başarılı olabilmeleri için benzersiz fırsatlar sunacağının önemine değindi.

Bugünkü toplantıya vesile olan Anadolu Üniversiteler Birliği’nin, kuruluşunda yeni eğitim modelleri, üniversite-sanayi iş birliği, yüksek katma değerli ürünler, uluslararası iş birlikleri, öğrenci ve öğretim elemanı hareketliliği ve nihayet sosyal ve ekonomik gelişme odaklı bir anlayışı kendisine misyon olarak seçtiğini aktaran Özvar, “Bünyesinde araştırma üniversitesi etiketi almış kurumlarımızın yanında bölgesel kalkınma misyonu yürüten üniversitelerimizin de bulunduğu bu birlik, bu çeşitliliği sayesinde ve kuracağı tam bir iş birliği ve dayanışma ile üyelerine hiç şüphe yok ki nispi rekabet gücü kazandıracak bir potansiyele sahiptir” dedi.

YÖK Başkanı Özvar devamında “Bu dönemde Yükseköğretim Kurulu olarak geliştireceğimiz proje ve teşvik mekanizmaları üniversitelerimizin büyük veri kapasitesini, kalite standartlarını, istihdam ilgilerini, güçlü akademik performansını, uluslararası etkileşimlerini, bilimsel üretkenliklerini, üniversite-sanayi işbirliğine dair yeni modellerini ve bilgi diplomasisini esas alacaktır. Üniversite yöneticilerimizden beklentimiz diğer kurumlara nispetle rekabetçi üstünlük oluşturabilecekleri alanlarda kurumlarını bu kriterler vasıtasıyla takip etmeleri ve değerlendirmeleridir. Uluslararası standartlarda üreten, nitelikli yayın yapan, ürettiği bilgiyi toplumun hizmetine sunan ve eğitim ve öğretimde kalite güvencesi sağlayan kurumlarımızın inanıyoruz ki pek çok bakımdan milli ve küresel görünürlüğü yükselecektir” diye konuştu.

Bu vizyon doğrultusunda inşası için emek verilen daha yüksek kapasiteli ve kaliteli üniversitelerle, geleceğin Türkiye’sine ve Türkiye’nin umut olduğu tüm coğrafyalara, daha fazla hizmet edeceklerinin unutulmaması gerektiğini ifade eden Özvar, Anadolu Üniversiteler Birliği ve diğer birliklerin üniversitelerimizi hedefleri bakımından yaratıcı bir ilişkiler ağına sevk edeceğine; çığır açan araştırma, nitelikli öğretim ve yenilikçi çıktılarıyla ekonomik ve toplumsal değer üreteceğine ve bunları ülkenin hizmetlerine sunacak şekilde faaliyet göstereceğine inandığının altını çizdi. YÖK Başkanı Erol Özvar son olarak bu yolda yapacakları her türlü faaliyetlerini YÖK Başkanlığı olarak destekleyeceklerine dikkat çekerek konuşmasını tamamladı.

Açılış programının ardından değerlendirmelerde bulunmak üzere Anadolu Birliği Üyesi Rektörlerle toplantı gerçekleştiren YÖK Başkanı Özvar, toplantının ardından yapılan "Eğitimde Kalite Güvence Sistemi” ve “Bütünleşik Kalite Sistemi" sunumlarını dinledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39