banner78

6.Türk Dünyasi  Belgesel Film Festivali Yapılıyor

banner93
10 Ağustos 2021 Salı 11:59
6.Türk Dünyasi  Belgesel Film Festivali Yapılıyor
banner53

6.TÜRK DÜNYASI  BELGESEL FİLM FESTİVALİ YAPILIYOR

FESTİVALE MÜRACAATLAR BAŞLADI SON MÜRACAAT TARİHİ 30 AGUSTAT 2021

Profesyonel ve Öğrenci olmak üzere iki ayrı kategoride yapılacak olan 6.Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nin bu yıl ki teması “Türk Kültürü ve Türk’ün Dünyaya Bakış Açısı” olarak belirlendi. Dereceye giren belgeseller “Dilde Birlik 9 ülke 9 şehir 1 Festival sloganı ile dokuz farklı ülkede gösterilecek. Yarışmaya son müracaat tarihi 30 Ağustos 2021’dir.   

  

Konuyla ilgili Festival Tertip komitesi başkanı Menderes Demir şu açıklamayı yaptı ”Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu’nun öncülüğünde devlet kuruluşları, üniversiteler, meslek örgütlerinin proje ortaklığı ve destekleri ile Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışmasının 6.’sı gerçekleştiriliyor, Türk Dünyası 2021 yılı belgeselini seçiyor. Profesyonel ve Öğrenci kategorilerinde gerçekleştirecek Festivalimize katılım müracaatları devam ediyor. 

Tartışmasız dünyanın en eski ve yaygın kültür miraslarından birini Türk kültürü  temsil ediyor. Türk Dünyası Gazeteciler Cemiyeti olarak Türk kültürünü gelecek kuşaklara aktarmak ve bu mirası yaşatmak önemli sorumluluklarımızdan birisidir. 

Türk kültürünün profesyoneller ve genç nesiller tarafından belgelenmesi, tanınması her geçen gün değişen, dönüşen dünyada iz bırakmak açısından önem taşımaktadır. Bu maksatla Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışmasını gerçekleştiriyoruz.

Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışması, Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Macaristan ve Makedonya başta olmak üzere; özerk Türk Cumhuriyetleri, Tataristan, Çuvaşistan, Başkurdistan, Tuva, Yakutistan, Dağıstan, Hakasya ve akraba topluluklarının katımı ile gerçekleşecek.

6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Belgesel Film Yarışması  02 Ekim 2021 Türkiye’de Gala ödül törenini ve gösterimlerini yaparak  6 Türk cumhuriyeti ve 3 Türk bölgesinde derece alan filmlerime girecek.

Proje ortaklığımızı İstanbul Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi Osmaniye Kork Ata Üniversitesi, Karabük Üniversitesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi; Azerbaycan’dan Bakü Devlet Üniversitesi, Azerbaycan Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi, Kazakistan’dan Kazak Milli Al Farabi Üniversitesi, Kırgızistan’dan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Makedonya’dan Amerikan Fon Üniversitesi, KKTC’den Yakın Doğu Üniversitesi, Özbekistan’dan Özbekistan Taşkent Devlet Medeniyet ve Sanat Enstitüsü ile Kazakistan Jürganov Kültür Sanat Akademisi’dir. 

Proje destekçilerimiz; Kültür ve Turizm Bakanlığı,  TİKA, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Yunus Emre Enstitüsü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’dir.

Projemize katkı veren sivil toplum örgütleri ve yayın kuruluşları; Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı, SE-SAM,FİLM-SAN Vakfı, Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Azerbaycan Matbuat Şurası, Kırgızistan Han Tengri Vakfı’dır.

Festival ve Yarışmamızı TRT Avaz TV, Türkmeneli TV, Kırgızistan-ASİA TV, Kazakistan EL ARNA TV, KKTC Bayrak Radyo TV, Genç TV, Türkiye-Mercan TV, Aksu TV, Fırat TV, BRTV yayınlayacaktır.

Festivalle ilgili Geniş bilgi www.turkbelgesel.com adresinden alınarak, Festivale müracaatlar info@turkbelgesel.com  adresleri üzerinden yapılabilir.” 


 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39