banner78

Karaburç Köyü Doğayı Koruma ve Geliştirme Platformu Lütfen Sesimizi Duyun, Bu Talanı Durdurun!’’

banner93
04 Ekim 2020 Pazar 20:54
Karaburç Köyü Doğayı Koruma ve Geliştirme Platformu Lütfen Sesimizi Duyun, Bu Talanı Durdurun!’’
banner53

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI, KIYMETLİ MİSAFİRLER; 

HEPİNİZİ SAYGIYLA SELAMLIYORUZ. BU HAKLI MÜCADELEMİZDE SESİMİZ OLDUĞUNUZ İÇİN SİZLERE TEŞEKKÜR EDERİZ.

BASIN AÇIKLAMAMIZ KARABURÇ VE KARABURNA KÖYLERİNİN YAKININDA BAŞLATILMIŞ OLAN; ZAMANLA KÖYLERİ DE İÇİNE ALACAK OLAN MADEN OCAĞININ DOĞAMIZA, YAŞAMIMIZA VE KAMU YARARINA VERECEĞİ CİDDİ ZARARLARA DİKKAT ÇEKMEK ÜZERE HAZIRLANMIŞTIR. 

GÜNÜMÜZDE MEDENİ VE ÇAĞDAŞ DÜNYA AKILCI VE BİLİMSEL DÜŞÜNCE SİSTEMİNE GEÇMİŞTİR. 

TOPRAĞI, SUYU, DOĞAL YAŞAMI VE İNSANI YOK SAYMAK VE DOĞAYI TALAN ETMEK AKILCI DÜŞÜNCEYE TERSTİR. 

ARTIK 19’UNCU VE 20’NCİ YÜZYILLARDAKİ SANAYİLEŞME DÖNEMİNDE OLDUĞU GİBİ SORUMSUZCA DOĞAL KAYNAKLARIN TALAN EDİLMESİ DÖNEMİ GEÇMİŞTİR.

KARABURÇ VE KARABURNA KÖYÜNDE MADENCİLER TARAFINDAN İŞLENEN KAYALARIN “ADİ BİR TAŞ” OLMAKTAN ÖTE EKONOMİK BİR DEĞERİ YOKTUR. AMA YÜZYILLARDIR BURADA YAŞAYAN KÖY HALKI VE YABANİ HAYAT İÇİN YAŞAMIN TA KENDİSİDİR. 

DEVLETİN TEMEL GÖREVİ TOPLUMLARA GÜVENLİK, REFAH VE MUTLULUK VERMEKTİR. BÜYÜK BİR KAMU YARARI OLMADAN TOPLUMLARIN EKOLOJİK DÜZENİNİ BOZAN MADEN OCAKLARI CAHİLLİKTİR, ÇAĞDIŞILIKTIR VE İNSANI YOK SAYMAKTIR. 

DEVLETİ OLUŞTURAN BİREYLERİN GÜVENLİĞİ HERŞEYDEN ÖNCE GELİR. 

YİNE ANAYSAMIZ BİR HAK VE ÖDEV OLARAK BİREYLERE VE DEVLETLERE BAZI GÖREVLER VERMİŞTİR. ANAYASAMIZA GÖRE “HERKES SAĞLIKLI VE DENGELİ BİR ÇEVREDE YAŞAMA HAKKINA SAHİPTİR. ÇEVREYİ GELİŞTİRMEK, ÇEVRE SAĞLIĞINI KORUMAK VE ÇEVRE KİRLENMESİNİ ÖNLEMEK DEVLETİN VE VATANDAŞLARIN ÖDEVİDİR.” 

KARABURÇ KÖYÜ İÇİN BİN DÖNÜMLÜK BİR ALANDA İŞLETME RUHSATI VERİLEN BU MADENİN PROJE BEDELİ SADECE 650 BİN TL’DİR. BU PARA İLE ÇOĞU YERDE ANCAK BİR EV ALINABİLMEKTE İKEN; BURADA YÜZYILLARDIR YAŞAYAN BİR TOPLUM İÇİN EVLERİNİN YIKILMASI ANLAMINA GELMEKTEDİR. 

AYRICA FİİLİ MADEN SAHASININ HEMEN DİBİNDE BULUNAN TARİHİ KARABURNA KALESİ DE MADEN RUHSATLI ALAN İÇERİSİNDE YER ALMAKTADIR. KARABURNA KALESİ 2800 YILLIK HİTİT YAZITLARININ BULUNDUĞU 1. DERECE ARKEOLOJİK SİT ALANIDIR. 

HERKESİN BİLMESİNİ İSTERİZ Kİ; BU MADEN SAHASI İÇİN KÖYLÜ BİLGİLENDİRİLMEMİŞTİR. ÇED RAPORU KARARI “HALKI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI” YAPILMADAN MASA BAŞINDA ALINMIŞTIR.

AYRICA ÜZÜLEREK TESPİT EDİYORUZ Kİ, MADEN RUHSATLI ALAN İÇERİSİNDE EVLERİMİZ VE TARLALARIMIZ DA BULUNMAKTADIR. PROJE TANITIM DOSYASINDA, MADEN RUHSATLI ALANIN TAMAMININ HAZİNE ARAZİSİ OLARAK BELİRTİLMESİNE RAĞMEN %80 ORANINDA MERA, GERİ KALAN %20 ALANIN İSE KİŞİSEL MÜLK, TARLA, EV VE ARSA OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ.  BAŞTAN SAVMA HAZIRLANDIĞI AŞİKAR OLAN PROJE TANITIM DOSYASINA MADEN İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VE NEVŞEHİR VALİLİĞİNCE SEHVEN ONAY VERİLDİĞİNİ DÜŞÜNMEKTEYİZ. 

YİNE TESPİTLERİMİZE GÖRE KARŞIMIZDA BULUNAN MADEN ŞİRKETİ KENDİSİNE TAHSİS EDİLEN SAHADA SORUMSUZCA DAVRANMAKTADIR. PROJEYE GÖRE TOZUMA OLMAMASI İÇİN SULAMA YAPILMASI GEREKİRKEN SULAMA YAPILDIĞINI GÖREMEMEKTEYİZ. 

İŞ GÜVENLİĞİ KONULARINDA UYARI LEVHALARI BİLE ACELECE GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE HAZIRLANMIŞ DURUMDADIR. İŞÇİLER GÜVENSİZ BİR ORTAMDA ÇALIŞTIRILMAKTADIR. 

PROJEYE GÖRE MADENİN ÜSTÜNDE BULUNAN 10 CM.LİK VERİMLİ TOPRAĞININ DAHA SONRADAN TEKRAR SERİLMEK ÜZERE MUHAFAZA EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR. BU TOPRAĞIN NEREDE DEPOLANDIĞINI MERAK EDİYORUZ VE ÖĞRENMEK İSTİYORUZ.

DAHA DA VAHİMİ, MADEN ŞİRKETİ PROJE ALANININ BİLE DIŞINA ÇIKACAK KADAR SORUMSUZCA DAVRANMAKTA, DOĞAMIZI TALAN ETMEKTEDİR. HALİHAZIRDA FİİLİ OLARAK HASAR VERİLEN DOĞANIN YARISI MADEN RUHSATLI ALAN DIŞINDA KALMAKTADIR. YETKİLİLERİN BUNU GÖRMEMESİ VE MÜDAHALE ETMEMESİ BİZLER İÇİN HAYAL KIRIKLIĞIDIR. 

ÜÇ-BEŞ KİŞİNİN KAZANCI UĞRUNA BİR TOPLUM, KÜLTÜR, TARİH, BİNLERCE HEKTAR TARIM VE MERA ALANLARI TALAN EDİLMEKTEDİR. ANADOLUMUZUN KADİM NİMETLERİ OLAN ÜZÜM BAĞLARI VE BUĞDAY TARLALARI İLE ÜN SALMIŞ BU KÖYLERDE ÜLKE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYAN TARIM ALANLARIMIZ RİSK ALTINDADIR. DAHA ÇARPICI OLMASI AÇISINDAN, SADECE KÖYÜMÜZDE MEVCUT OLAN 1.616 KÜÇÜKBAŞ HAYVANIN EKONOMİK DEĞERİ BİLE BU MADENDEN ÜÇ KAT DAHA DEĞERLİDİR. 

İNSAN YAŞAMI, YABANİ HAYAT, SU KAYNAKLARI, TARIM ARAZİLERİ, KÜLTÜREL, SOSYAL VE PSİKOLOJİK FAKTÖRLER DE GÖZ ÖNÜNE ALINDIĞINDA BU MADENDE HİÇBİR KAMU YARARI YOKTUR, BUGÜNDEN TEZİ YOK BU TALANIN DURDURULMASI GEREKMEKTEDİR. 

BİZ KARABURÇ KÖYÜ HALKI OLARAK, YURT DIŞINDA, ŞEHİRLERDE VE KÖYDE YAŞAYAN HERKESİN GENİŞ BİR DESTEK VE KATILIMIYLA 25 EYLÜL İTİBARİYLE YARGI SÜRECİNİ BAŞLATMIŞ BULUNUYORUZ. 

BURADA YAŞAYAN TOPLUM OLARAK BU MADENE KARŞIYIZ. BURADA DOĞDUK, BURADA ÖLMEK İSTİYORUZ. BU MADENİN KÖYÜMÜZDE YAŞAMI TAMAMEN BİTİRECEĞİNİN FARKINDAYIZ !

BURADAN, BU HAKLI MÜCADELEMİZDE DEVLETİMİZİN İLGİLİ TÜM KURUMLARINA BU TALANI DURDURMASI İÇİN SESLENİYORUZ. 

ÇAĞRIMIZ, SN. CUMHURBAŞKANI, TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ, ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI, ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI, KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI, İÇİŞLERİ BAKANLIĞI, NEVŞEHİR VALİLİĞİ, YARGI ORGANLARI, İLGİLİ BÜTÜN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI VE KİŞİLEREDİR.

KAYALAR BİZİM SUYUMUZUN KAYNAĞIDIR. SU OLMADAN YAŞAM OLMAZ, BUĞDAY OLMAZ, ÜZÜM OLMAZ !

KAYALAR YABANİ HAYATIN SIĞINAĞIDIR, YABANİ HAYAT OLMADAN ÇİÇEK AÇMAZ, BAL OLMAZ!

KAYALAR VE MERALAR KOYUNLARIMIZIN OTLAĞIDIR. KOYUN OLMADAN ET OLMAZ SÜT OLMAZ!

KAYALAR KÖYÜMÜZÜN KALBİDİR, KABİMİZİ KIRMAYIN, KÖYÜMÜZÜ BİZDEN ALMAYIN! 

KÖYLERİMİZİ, DOĞAMIZI VE YAŞAMIMIZI, HERKESTEN HABERSİZ SESSİZCE MASA BAŞINDA HAZIRLANAN BİR PARÇA KAĞIT ÜZERİNDEKİ RUHSATA HAPSETMEYİN! 

LÜTFEN SESİMİZİ DUYUN. BU TALANI DURDURUN! 

KARABURÇ KÖYÜ 

DOĞAYI KORUMA VE GELİŞTİRME PLATFORMU

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
zeynep gunes 2020-10-05 07:58:36

Biz koyumuzu korumak istiyoruz bir karaburclu olarak

banner39

banner84