banner78

Ergenlik Dönemi (Öğrenciler İçin) Alper Kama’nın Kaleminden

banner93
26 Aralık 2020 Cumartesi 18:15
Ergenlik Dönemi (Öğrenciler İçin) Alper Kama’nın Kaleminden
banner53

Ergenlik; Büyümek, başkalaşmak ve dönüşmektir.

Ergenlik Dönemi; çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemidir. Tırtılın koza içinde kelebeğe dönüştüğü dönem gibidir.

Kızlarda 10-11, erkeklerde ise 11-12 yaşından itibaren ergenlik döneminin özellikleri görülmeye başlayıp 21-22 yaşına kadar devam eder. Bazı kız ve erkeklerde bu dönemin özellikleri 14-15 yaşından itibaren de görülmeye başlanabilir.

Bu dönemde ergenlerde fiziksel, zihinsel, sosyal, duygusal gelişim ve değişimler meydana gelir.

Ergenlik Döneminde Erkeklerde;

-Göğüslerde düğümcükleşme görülür.

-Boy uzunluğu artar.

-Kiloda artış görülür.

-Kol ve bacak adalelerinde gelişme olur.

-Ses kalınlaşır.

-Yüzde bıyık ve sakal çıkmaya başlar.

-Vücutta kıllanma görülür.

-Gırtlakta kıkırdaklaşma meydana gelir.

-Testosteron hormonuna bağlı ıslanmalar ve rüyalar görülür.

Ergenlik Döneminde Kızlarda;

-Göğüslerde büyüme başlar.

-Boy uzunluğu artar.

-Kiloda artış görülür.

-Ellerde ve ayaklarda büyüme olur.

-Kızlarda adet kanamaları (ay hali) görülür.

-Vücudun bazı bölgelerinde tüylenme olur.

Ergenlik Döneminde duygusal dünyada bazı çelişkiler yaşanabilir:

Yalnızlıktan mutluluk duyma-Bir gruba katılma isteği

Yetişkini hor görme-Yetişkinden destek bekleme

Endişe ve umutsuzluk-Geleceğe ve coşkuya yöneliş

Bu dönemde en sık rastlanan duygu biçimleri ise;

  • Kendine Güven
  • Korku
  • Endişe
  • Sevgi
  • Öfke
  • Hüzün

ERGENLİK DÖNEMİNİN FİZİKSEL, SOSYAL, ZİHİNSEL VE DUYGUSAL ÖZELLİKLERİ

-Duygulardaki iniş ve çıkışlar, değişime açıklık ve yenilikleri deneme çabası belirgindir.

-Empati yeteneği olgunlaşmaya başlar.

-Gençliğe adım atan bireylerin kendilerini çevrelerine kabul ettirme çabaları bazen istemedikleri davranış ve tepkileri göstermelerine sebep olur.

-Hayatta, değişmeyen destek kaynaklarının; yani annenin, babanın belirgin varlığının kaçınılmaz olduğu bir dönemdir.

-Bir gruba ait olma, sosyal gelişme için oldukça önemli bir duygudur.

-Bu dönemde en önemli şey arkadaşlıktır. Arkadaşlar, aileden bağımsızlaşmada tutunacak dal olurlar, kendilerini kıyaslayıp, geliştirecekleri kişiler olarak görülür.

Bu dönemde gençler;

-Kimlik oluşumu, bedenini kabul aşamalarını güven içinde geçirmek,

-Can sıkıntılarıyla baş edebilmek,

-Ait olmak ve bağımsız olmak,

-Kendini sürekli değerli hissetmek,

-Güçlü olmak, güçlü olanla ilişki kurmak isterler.

-Hak arayabilme, meraklarını giderme çabası içindedirler.

Sevgili Gençler;

-Ergenlik Döneminin herkesin yaşadığı bir dönem olduğunu, bu dönemde yaşayacağınız fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel değişimlerin normal olduğunu asla unutmayın. Bu yüzden yaşadığınız değişimlerin sizi olumsuz etkilemesine izin vermeyin.

-Ayrıca bu dönemin yetişkinlik dönemi için bir adım olduğunu unutmayın, sorumluluklarınızı ihmal etmeyin.

-Aileniz ve arkadaşlarınızla olan iletişiminizi sağlıklı bir şekilde yürütmeye çalışın. Sizi zararlı alışkanlık ve davranışlara yönlendirecek ortamlardan uzak durun.

-Kendinizi ihmal etmeyin. Kişisel bakımınıza ve beslenmenize dikkat edin. Hobi edinin.

-Kendinizi değiştirmeye değil, keşfetmeye çalışın. Gençlerin en büyük uğraşlarından biri olmak istedikleri gibi görünme çabasıdır. Bu yüzden zaman zaman kendileri gibi olmaktan uzaklaşabilirler. Şu ya da bu kişi gibi görünmek, onun gibi gülmek, konuşmak ve davranmak çabası, doğal kaynağından çıkmadığı için yapay durur. Üstüne üstlük kişiyi kendine özgü kılan ve bu yüzden de sempatik olan yönleri örttüğü için kişi kendi kaynaklarını kullanmamış olur. Kendine özgü gülüşü ve ses tonu daha içten ve doğal göründüğü için daha iyi bir etki bırakacakken, başkalarının tarzını benimsemek kişiyi kendine daha güvensiz gösterir. Duygusal ve zihinsel olarak kendinize has özelliklerin farkına varın ve onları sahiplenerek kendi tarzınızı oluşturun. Kendini keşfetme çabası bir gencin kendisi yapabileceği en önemli yatırımdır.

-Cinsellikle ilgili konularda güvenli bir kaynaktan bilgi alın ve bir sorununuz olursa güvendiğiniz bir yetişkinden yardım isteyin. Kendinizi hazır hissetmeden ve ruhen kaldırabileceğinize güvenmeden başkalarının yönlendirmesiyle ya da zorlamasıyla asla hareket etmeyin. Cinsellikle ilgili merakınızın çok doğal olduğunu ve bunların cevaplarının edinmek için güvenilir kaynakları kullanmanız gerektiğini hep akılda tutun. Bazen gençler utanarak bu konuyu konuşmaktan çekinir ve kendi içlerine çekildikçe oldukça rahat bir biçimde ele alınabilecek bir meseleyi büyütmüş olurlar. Bu durumlarda en iyisi güvenilir bir yetişkinden (ideal olarak ebeveynden) yardım ve destek istemek. Bu yardım ve destek duygusal olabileceği gibi konuyla ilgili bir uzmana başvurma yardımı da olabilir.

-Geleceğinizi planlamakla ilgili hevesli olun. Ergenlik döneminin özelliklerinden biri gelecekle ilgili kazanımlar için bugünkü hazları ertelemekte zorluk çekmektir. Oysa tam da bu dönemde gelecekle ilgili kararlar vermek ve adımlar atmak gerekir. Gençlerin bu durumun farkında olarak eğlence, sosyal yaşam ve akademik başarı ve hedefler arasında iyi bir denge oturtmaları gereklidir.

-Kendinizi çalışmaya motive edebilmek için önce kısa vadeli hedefler belirleyin. İlgi ve yetenekleriniz ile ailenizin size sağlayabileceği imkanları gerçekçi bir biçimde değerlendirmeye çalışın. Hedeflerinizi bu doğrultuda oluşturun. Mümkün olabildiğince erken yol almaya çalışın ve yol alırken kararlarınızı test etmek, esnetmek ve farklılaştırmak için kendinize izin verin. En önemlisi hevesli olun.

-Size Zorbalık Yapılmasına İzin Vermeyin. Gençler bazen kendi içlerinde bulundukları zorlukları ve çelişkileri başkalarına yansıtır ve akranlarına zorbaca davranabilirler. Kötü söz ve davranışlardan etkilenebilecek hassas görünen kişilerin bu yansıtmaların hedefi olma olasılığı yüksektir. Gençler böyle zorbalıklara maruz kaldıklarında bunu içselleştirmemelidir. Buna karşılık hemen en yakın ve güvenilir arkadaşlarından ve okuldaki rehberlik öğretmeninden yardım istemeli ve durum kronik bir hale gelmeden kendisine zorbalık yapan kişilerin önünü kesmelidir.

-Bir Spor Dalıyla Uğraşın. Bir spor dalıyla uğraşmak özellikle ergenlik çağındaki birinin fiziksel ve ruhsal sağlığını iyileştirir, bedenini güzelleştirir ve kendine güvenini artırır. Gençlik enerjisinin olumlu ve yararlı bir biçimde harcanabilmesini sağlar ve zararlı alışkanlıklardan sizi uzak tutar; spor yapan bir vücutta mutluluk veren kimyasal salgılanır. Bir spor dalıyla ilgilenmek sizi arkadaşlarınız arasında da popüler kılar. Düzenli yapacağınız bir aktivite olduğu için can sıkıntısından uzaklaştırır. Hele hele takım sporları sosyal olarak da sizi daha güçlü kılar.

Alper KAMA

Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen

Anahtar Kelimeler:
Ergenlik DönemiErgenlik
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39