banner78

Görme Yetersizliği Nedir ? Alper Kama'nın Kaleminden

banner93
15 Eylül 2020 Salı 00:16
Görme Yetersizliği Nedir ? Alper Kama'nın Kaleminden
banner53

-Yeni doğanda beyaz göz bebekleri

-Göz küresinin normalden büyük ya da küçük olması

-Bebeğin ışık kaynağına bakmamaması

-6-8 haftalık bebeğin karşısındakinin yüzüne bakıp gülümsememesi

-Gözlerin kırmız ya da gözyaşı ile ıslanmış olması

-Gözün renkli kısmının gri bir tabakayla kaplanmış olması görme yetersizliğinin belirtilerindendir.

Görme kaybının oluştuğu yaşın ne kadar ileri olduğu çok önemlidir. Kayıp ne kadar geç olursa bu kayıpla yaşamayı öğrenmek o kadar zor olacaktır.

Sonradan görme kaybı olanların öncelikle bağımsız yaşamayı öğrenmeleri ve işitme, dokunma gibi diğer duyuları geliştirmeyi öğrenmesi gerekir.

Sonradan görme yetersizliği olanlar doğuştan görme yetersizliği olan bireylere göre daha avantajlıdır. Nedeni ise görsel hafızalarına renkler, şekiller ve birçok nesnenin önceden kaydedilmiş olmasıdır.

Görme Yetersizliği yaşayan bir çocuğun eğitim alabilmesi için öncelikle eğitsel ve tıbbi tanılamasının yapılması gerekmektedir. Eğitsel Tanılama Rehberlik ve Araştırma Merkezleri tarafından; Tıbbi Tanılama ise hastaneler tarafından yapılmaktadır. Görme Yetersizliği tanısı olan bir çocuk Özel Eğitim Sınıflarında, Özel Eğitim Meslek Eğitim Merkezlerinde eğitim ya da kendi okulunda destek eğitim odasında kaynaştırma eğitimi alabileceği gibi, hastanenin vereceği Heyet Raporu ile Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde de eğitim alabilir.(Nevşehir’de Görme Yetersizliği eğitimi veren bir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi henüz yoktur.)

Peki Görme Yetersizliği yaşayan çocukların aileleri ve öğretmenleri neler yapabilir?

 • Çocuğa bir beceri, ona sözel olarak açıklanarak ve birlikte yapılarak kazandırılmalıdır. Ayrıca çocuk yetişkini dinlerken bir yandan da dokunsal algısı aracılığı ile nesneleri yoklamak isteyecektir. Bu konuda çocuğa destek olunmalıdır.

 • Yerleri bilinen eşyaların ev içinde yapılan her türlü değişiklikte çocuğu gezdirerek ev içindeki değişikliği fark etmesi sağlanmalıdır.

 • Uzmanlarla ve öğretmenlerle işbirliği yapılmalıdır.

 • Sınıfta görme yetersizliği olan çocuğa rehberlik yapacak normal gelişim gösteren bir çocuk seçilmeli ve bu çocuğa gerekli bilgi aktarılmalıdır. Önemli olanın görme yetersizliği olan çocuğun çok fazla bağımlı olmamasına dikkat edilmesi olduğu unutulmamalıdır.
 • Görme yetersizliği olan çocuğun sınıf içindeki her türlü etkinliğe katılmasına destek olunmalıdır. Şayet çocuğun sınıftaki etkinliğe katılımı mümkün olmuyorsa konu ile ilgili ek etkinliğe düzenlenmelidir.

 • Öğretmen tahtaya bir şey yazarken yazdıklarını yüksek sesle söylemesinin görme yetersizliği olan çocuk için faydalı olacağı unutulmamalıdır.
 • Matematik, fen bilgisi, coğrafya gibi dersler görsel uyaranlara dayalı olarak işlenmektedir. Dolayısıyla görme yetersizliği olan çocuğa derslerle ilgili materyal desteğinde bulunulmalıdır.
 • Görme yetersizliği olan öğrenciye ödevini tamamlayabilmesi için ek zaman tanınmalıdır.
 • Çocuğun yapabildiği ve yapamadığı beceriler gözlenmeli, yardıma ihtiyaç duyduğu konularda gerekli yardım hizmeti sunulmalıdır.
 • Bağımsız olarak yapabildiği beceriler varsa nasıl yapabildiğine bakılması önemlidir. Çünkü bundan sonra yapacağı becerileri öğretirken gözlenen becerilerden yararlanılabilir.
 • Çocuğun bağımsız olarak beceri kazanımına çalışılmalıdır. Bu konuda çocuk teşvik edilmeli, çocuğa zaman ve fırsat tanınmalıdır.
 • Beceri öğretiminde basitten zora doğru bir yol izlenmelidir.
 • Çocuğun başarıları ödülsüz kalmamalıdır.(Örneğin; aferin, çok güzel olmuş, bravo gibi)
 • Görme yetersizliği olan çocuk için çevre düzenlemesi yapılmalı ve materyal seçimine özen gösterilmelidir.
 • Sosyal ilişkiler açısından cesaretlendirilmelidir.

Alper KAMA

Psikolojik Danışman/Rehberlik Öğretmeni

Son Güncelleme: 15.09.2020 00:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39

banner84