banner78

Kâbe Dikdörtgendi – Fikret Şanlıbaba’nın Kaleminden

banner93
15 Kasım 2020 Pazar 19:03
Kâbe Dikdörtgendi – Fikret Şanlıbaba’nın Kaleminden
banner53

Kâbe Dikdörtgendi – Fikret Şanlıbaba’nın Kaleminden

Kâbe; Kaab kökünden gelen yükseklik anlamını içeren bir kelimedir. Düz çölde bir yükselti oluşturduğu için Kâbe denilmiştir. Diğer adı Beytullah’dır. Beyt, ev demektir Beytullah da Allah'ın evi demektir. Şu an 15 metre eni ve 14 metre boyu ile küpe benzer şekildedir. Tespit edilen tarihi veriler ışığında Kâbe 12 defa tadilat görmüş bir kez ise tamamen yıkılıp taşları değişmiştir diyebiliriz.

“İbrâhim İsmail’le birlikte beytin temellerini yükseltiyordu: “Ey rabbimiz! Bizden bunu kabul buyur; şüphesiz sen işitensin, bilensin.” Bakara suresi 127. Ayette geçen beytin temellerini yükseltiyordu cümlesi ilim ehli tarafından acaba ilk temel atma işi mi yoksa önceden atılmış olan bir temelin üzerine yükseltme mi diye düşünüp temellerini Hz. Âdem aleyhisselama kadar dayandıranlar olmuştur. Hazreti İbrahim bir ucu oval dikdörtgen bir Kâbe yapmıştır. Tavanı olmayan boyu da çok yüksek olmayıp bir adam boyu kadar olan bir bina inşa etmiştir.

Kureyş kabilesi Kâbeyi bugünkü haline getiren kabile olmuştur. Tadilattan sonra hacerül esvedi peygamberimiz eşliğinde yerine koyma meselesi meşhurdur.

HİCRİ İSMAİL

dışında Türkiye yönünde yarım daire şeklinde çevrilmiş bir yer vardır. Buraya hicri İsmail denilir. Hicri İsmail duvarı Kâbe'nin orijinal sınırıdır. Hazreti Aişe annemiz, peygamber efendimize hicri İsmail Kâbeden mi diye sorduğunda evet cevabını almıştır. (Buhari hac 1584) Hatta hazreti Aişe Kâbe'de namaz kılmak istediğinde hicri İsmail’de namaz kıl çünkü hicri İsmail Kâbe'nin bir parçasıdır senin kavmin Kâbeyi tekrar bina ederken Kâbeyi daraltıp ondan hicri İsmail’i çıkardılar. (Tirmizi hac 8) kim hicri İsmail’de namaz kılarsa Kâbe'de namaz kılmış olur.

ALTINOLUK

tavanının su oluğudur. Altının ev eşyası, ev süsü ve erkeklerde kullanılması yasak olduğu için oluk altın değildir ama altın kaplama İslam'da helaldir çünkü kaplama işi elektronla yapılan sadece renk alma işidir o kaplamada altın yoktur rengi geçmiştir. Yönü Türkiye'ye baktığı için Türk hacılar telefon olmadığı dönemlerde namaz sonunda Türkiye tarafında otururlardı altınoluğun karşısında Türkler otururdu aradığınız herkesi namaz sonunda orada bulabilirdiniz. Toplam uzunluğu 253 cm olan oluğun dışarı kısmı 195 cm içeride kalan kısmı ise 58 cm dir. Yüksekliği 23 cm iken iç genişliği 26 cm dir.

KÂBE KAPISI

önceden iki kapısı vardı. Diğer kapı bugün mevcut olan kapının tam karşısında idi. Rüknü yemani ( yemen cihetinde) tarafında idi. Ama Kureyş bu kapıyı Kâbe’ye giriş ve çıkışı güvence altına almak için kapattı, bugünkü kapı da batısında 2 metre yüksekte ve açıldığında ancak ahşap tekerlekli bir tahta merdivenle çıkılan yüksekte bulunan bir kapıdır. Emeviler döneminde ikinci kapı açılmış ama Haccac geri kapattırmıştır.

KÂBENİN DİREKLERİ

Tavan yapıldıktan sonra tavanı desteklemek amaçlı her biri 44 cm. kalınlığında olan üç ağaç direk konulmuştur ve direklerin arası da 235 cm dir. İlk ve son direk ile Kâbe duvarlarının arası 175 cm dir. Yani duvar / 175 cm 1. Direk /235 cm 2. Direk / 235 cm üçüncü direk / 175 cm diğer duvar şeklindedir.

Ana kapıdan girince hemen sağ köşede çatıya çıkan merdiven kısmı vardır.

Kâbe içinde kılınan namazda bir yön yoktur istediğiniz tarafa yönelebilirsiniz.

KÂBE ÖRTÜSÜ

Mısır'da dikilen ipleri altın sarısı olan bir örtüdür. Örtünün üstünde ayetler yazılıdır, her kurban bayramı arifesinde örtüler değişir. Eskiden eskiyen örtüleri hacılara dağıtırlardı sonra müzelere koymaya başladılar. Osmanlı döneminin 1. Ahmet zamanında örtüler İstanbul'da dokunmaya başlandı. Nevşehir kurşunlu camiinde iki adet Kâbe örtüsü vardı, çalındıktan sonra Fransa'da satılırken ele geçirilip Türkiye'ye teslim edildi. Galiba Anadolu medeniyetleri müzesine teslim edildi.

MAKAMI İBRAHİM

Hazreti İbrahim'in Kâbeyi inşa ederken bastığı ve merdiven olarak kullandığı kerpiç taşa çıkan ayak izidir. Üst katlara taş koymak için kullanmıştır. Şu an Kâbe kapısının yanında bir mahfaza altındadır.

HACERÜL ESVED

Tarih boyunca parçalanmış olup bir kısım parçası da Türkiye'dedir. Diğer kısmı mahfaza altına alınmıştır. Bu konuda tafsilatlı bir yazım vardır, merak eden bakabilir. http://fikretsanlibaba.com/kulturel/istanbulda-hacerul-esvedi-ziyaret-edebilirsiniz/

Son Güncelleme: 16.11.2020 00:04
Anahtar Kelimeler:
Kâbe Dikdörtgendi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39