banner78

Özel İnsanlar ve Eğitimleri - Alper Kama'nın Kaleminden

banner93
01 Ağustos 2020 Cumartesi 23:31
Özel İnsanlar ve Eğitimleri - Alper Kama'nın Kaleminden
banner53

Doğum öncesi, doğum sırası veya doğum sonrası nedenlerden dolayı zihinsel, sosyal, görme, işitme, konuşma veya fiziksel becerileri yaşıtlarından farklı olanlar...

Annenin doğum öncesi dönemde kullandığı alkol, sigara, madde ve ilaçlar, yaşadığı duygusal problemler ve gördüğü şiddet; doğum esnasında oksijensiz kalma, zor doğumlarda forseps kullanılırken yaşanılan problemler veya diğer komplikasyonlar; doğum sonrasında yaşanılan havale, menenjit gibi rahatsızlıklar, kazalar veya aile içi şiddet gibi nedenler bu insanların yaşıtlarından farklı olmasına neden olabiliyor.

Özel İnsanlar da diğer insanlarla aynı haklara sahiptir. Eğitim hakkı özel insanların sahip oldukları bu haklardan birisidir. Bu insanların aldıkları eğitim “Özel Eğitim Hizmetleri” kapsamında değerlendirilmektedir.

Başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün çalışmaları ile birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Nevşehir Rehberlik ve Araştırma Merkezi'nin eğitsel tanımlama ve yönlendirmesiyle okullarımızda bulunan özel eğitim sınıfları ve destek eğitim odalarında, Özel Eğitim Uygulama Okullarında, Özel Eğitim Meslek Okullarında, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde bu özel insanların zihinsel, sosyal, günlük yaşam, öz bakım, akademik, görme, işitme, konuşma ve fiziksel becerilerinin geliştirilmesi adına özverili çalışmalar yapılmaktadır. Özel gereksinimli bireylerin bireysel yetenek ve ilgilerini keşfetmelerine yardımcı olmak amacıyla (ilimizde KEYDER-Kapadokya Engelli Yetenekliler Derneği) hizmet veren dernek ve vakıflar da mevcuttur. Ayrıca ilimizde yaş aralığı 37 Ay-66 Ay olan Orta-Ağır Düzey Zihinsel Yetersizliği ve Orta-Ağır Düzey Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocuklar için 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılında İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Özel Eğitim Anaokulu da hizmet vermeye başlayacaktır.

Erken Tanı ve Müdahale, Doğru ve Etkili Eğitim, Aile ve Toplumun Desteği ile bu bireylerin yaşadıkları yetersizliklerin etkisi en aza indirgenebilir.

Özel insanların eğitim alabilmesi için tıbbi ve eğitsel tanılamalarının yapılması gerekmektedir. Tıbbi tanılama hastaneler tarafından, eğitsel tanılama il ve ilçelerde bulunan Rehberlik ve Araştırma Merkezleri tarafından yapılmaktadır. Nevşehir’de sadece il merkezinde Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü bulunmaktadır. Zihinsel Yetersizlik (Hafif-Orta-Ağır Düzey), Otizm Spektrum Bozukluğu (Hafif-Orta-Ağır Düzey), Özel Öğrenme Güçlüğü, Bedensel Yetersizlik, Serebral Palsi, Görme Yetersizliği, İşitme Yetersizliği, Dil ve Konuşma Güçlüğü, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, Duygu ve Davranım Bozukluğu ve Özel Yetenek tanısı olan bireyler yetersizliğin türü, derecesi ve yaş aralığına göre; özel eğitim sınıflarında, Özel Eğitim Anaokullarında, Özel Eğitim Uygulama Okullarında ve Özel Eğitim Meslek Okullarında eğitim ve kendi okullarında kaynaştırma eğitimi alabilmektedir. Ayrıca bu bireyler hastaneden Heyet Raporu almaları dahilinde Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde de eğitim alabilmektedir. Özel Yetenekli çocuklar ise Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde uygulanan testler sonucunda okullarında kaynaştırma eğitimi alabilmekte, aynı zamanda 1. 2. ve 3. Sınıflardaki öğrenciler Bilim Sanat Merkezlerinin uyguladıkları sınavlarda başarılı oldukları takdirde yine bu merkezlerde eğitim alabilmektedir. Bu yüzden, Özel Yetenek belirtileri gözlenen 1. 2. ve 3. Sınıftaki öğrencilerin velileri ve öğretmenleri her yıl yapılan BİLSEM sınav sürecini takip etmelidir.

Peki bu çocuklara sahip aileler neler yapmalıdır?

  • Çocuğa karşı sabırlı ve hoşgörülü olmalıdır.
  • Çocuğun kapasitesinin üstünde başarı beklememelidir.
  • Çocuğun yetenekleri konusunda tespit yapmalı ve yeteneklerinin geliştirilmesine fırsat vermelidir.
  • Çocuğun en ufak başarısı bile ödüllendirilmelidir. Bu durum çocuğa çok büyük bir haz verecektir ve öğrenmeye teşvik açısından çok önemli bir etki oluşturacaktır.
  • Evde sunulan etkinlikler gelişim düzeyine uygun olmalıdır.
  • Çocuğun zamanını yararlı ve hoşlandığı bir şekilde değerlendirmesini sağlayıcı faaliyetlerde bulunmasına fırsat vermelidir.
  • Çocuğu diğer çocuklarla kıyaslamamaya ve davranışlarından dolayı eleştirmemeye dikkat etmelidir.

Toplum olarak da özel insanları tüm farklılıklarıyla benimsenmeli, bizlerle aynı haklara sahip olduklarını unutmamalıyız. Hor görme, aşağılama ve acıma yerine; bu insanlara hoşgörü, sevgi ve saygıyla yaklaşmalıyız. Asıl engel bu insanların kendilerinde değil; bizim özel insanlara karşı yaklaşımımızdadır. Sevgi, saygı, hoşgörü bütün engelleri aşar.

Unutulmamalıdır ki, Her insan bir engelli adayıdır diyor ve tüm İslam Alemi’nin Kurban Bayramı’nı kutluyorum…

Alper KAMA

Psikolojik Danışman/Rehberlik Öğretmeni

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39