banner78

Dünya genelinde etkili olan COVID-19 Salgını bütün alanlarda olduğu gibi eğitimi de etkiledi. Salgının ülkemizde etkisini gösterdiği andan itibaren yüz yüze eğitime ara verildi. Yeni eğitim öğretim yılı itibariyle kademe kademe yüz yüze eğitime tekrar başlandı. 12 Ekim itibariyle de 8. ve 12. Sınıflarda yüz yüze eğitime geçildi. Özellikle LGS ve YKS’ye hazırlanan 8. ve 12. Sınıflar salgın sürecinde motivasyon, hedef belirleme verimli ders çalışma konularında olumsuz etkilendi. Bu yüzden bu haftaki köşe yazımın konusunu Motivasyon-Hedef Belirleme-Verimli Ders Çalışma olarak belirledim.

Sevgili Gençler;

MOTİVASYON; insanı belirli bir amaç için harekete geçiren, istek, arzu, güçtür. Sadece eğitimde değil hayatın her alanında başarılı olmak istiyorsanız motivasyonunuzun tam olması gerekmektedir. Motivasyonu artıran etmenler ise; Hedef, Özgüven, Verimli ve Etkili Ders Çalışma Sistemi, Öğrenme İsteği ve derse karşı olan merak-ilgi-sevgidir. Başarılı olmak istiyorsanız; ders çalışmayı sevmeniz, öğrenmeye açık ve meraklı olmanız gerekmektedir.

Başarıya giden yolda en başta yapılması gereken şey HEDEF BELİRLEMEKtir. Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. Hedefler, yapmamız gereken çalışmaların planlanmasında bize yol gösteren kılavuzumuzdur.

HEDEFİNİZ, gerçekçi, yetenek ve ilgilerinize uygun olmalıdır. Gerçekçi olmayacak kadar yüksek ya da ulaşabileceğinizin çok altında kalan hedeflerin sizi hem başarısızlığa hem düş kırıklığına sürükleyeceğini unutmayın.

Hedefinize ulaşmak için istenilen şartları, sınırları araştırın, öğrenin. Örneğin; Hedefiniz: Nevşehir Fen Lisesi. Fen Liseleri Matematik, Geometri, Fizik, Kimya, Biyoloji gibi sayısal derslerin ağırlıklı olduğu liselerdir. 2020 LGS sonuçlarına göre Nevşehir Fen Lisesinin başarı yüzdelik dilimi %2,99

Ve kendinize şu soruları sorun?

-1sene sonra nerede olmak istiyorum?

-5 sene sonra nerede olmak istiyorum?

-10 sene sonra nerede olmak istiyorum?

Kendine güvenen, inanan bir insanın üstesinden gelemeyeceği bir iş yoktur. Başarıya giden yolda atılması gereken adımlardan biri de ‘’ÖZGÜVEN’’dir. Yapabileceklerinin farkında olan, kendine inanan biri çalışmalarının sonucunu elbette alacaktır. Ancak başarı kadar başarısızlık da doğal bir sonuçtur. Başarısızlıkların ardından bahanelere sığınmak, vazgeçmek yerine; başarısızlığın nedenlerini araştırmak, değerlendirmek ve yeniden denemek gerekir. Unutmayın ki;

İNANMAK, BAŞARMANIN YARISIDIR.

Başarmanın diğer yarısı da planlı, verimli ve etkili bir ders çalışma sisteminizin olmasıdır. Hedefinizi belirledikten sonra, hedefinize ulaşmak için PLANLI, VERİMLİ VE ETKİLİ DERS ÇALIŞMA sisteminizin olması gerekir. BAŞARIYA GİDEN YOL ÇOK ÇALIŞMAKTAN DEĞİL, SİSTEMLİ ÇALIŞMAKTAN GEÇER…

1-Ders Çalışma Programı oluşturun.

Zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmek ve hedeflerinize ulaşabilmek için günlük, haftalık ve dönemlik planlar yapmak çok önemlidir. Bir gün önceden, bir hafta önceden ve aylar öncesinden bitirmeyi hedeflediğiniz konular için planlar yapın. Konuların hangi tarihe kadar bitmesi gerektiğini önceden belirlemelisiniz. Son ana yığılmış olan konular sizi yalnızca strese sokar ve veriminizi büyük oranda düşürür. Saatlerce ders çalışmak yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Bir süre sonra veriminizi tümüyle kaybetmiş olacağınız için zamanınız da boşa gidecektir. Programınızı oluştururken 40 dakikada bir çok uzun olmayacak şekilde molalar vermeyi unutmayın.

2-Zamanı verimli kullanın.

Herkes bedensel, zihinsel, duygusal yapıları, ilgileri ve yetenekleri bakımından birbirlerinden farklıdır. Öğrencinin ilk olarak kendini tanıması gerekir. Kendini tanıyan öğrenci planını oluştururken hangi derse ne sıklıkla çalışacağını bildiği için planı uygulaması daha kolay olacaktır. Zamanın verimli geçebilmesi için gün için yalnızca ders çalışmak yerinde çalışma saatlerinin beraberinde, spor, eğlence, dinlenme gibi aktiviteleri de planına dahil etmelidir.

3-Verimi düşüren etkenleri ortadan kaldırın.

Çalışılan odanın ısısından, uyku düzeni, kaygı, telefon ve sosyal medyaya kadar birçok etken ders çalışırken veriminizi düşürecektir. Örneğin programınızda 40 dakikalık bir çalışma aralığı varsa o 40 dakika boyunca çalışacağınız ders dışında hiçbir şeyin dikkatinizi dağıtmaması gerekir. Bu sebeple bulunduğunuz ortam sizi ruhen ve fiziki olarak olumsuz etkileyecek şeylerden arındırılmış olmalı.

4-Uygun çalışma ortamı oluşturun.

Günlük olarak kullandığınız çalışma defter ve kitaplarını üzerinde bulundurabileceğiniz bir çalışma masanız olmalı. Çalıştığınız odada takvim ve saat bulundurmalısınız. Odanın ışığı yeterli olmalı.

5-Dikkatinizi açık tutun.

İnsanda dikkat her an dağılabilir yapıdadır. Çalıştığınız ortamı dikkatinizi toplayacak materyallerle donatmalısınız. Örneğin duvara hedeflerinizin yazdığı kağıtlar asabilirsiniz. Ayrıca çalışma masasında telefon ve yiyecek bulundurmamalısınız, bunlar dikkatinizi en çok dağıtacak etkenlerdir. İnsan zihni aynı anda iki şeye odaklanamaz. Bu yüzden ders çalışırken sadece derse odaklanmanız, ders çalışırken müzik dinlemek, televizyon açmak ya da telefonla ilgilenmek gibi faaliyetlerden uzak durmanız gerekmektedir.

6-Açken ve yeni yemek yediğinizde çalışmayın.

Karnınız açken derse odaklanmanız neredeyse mümkün olmayacaktır. Karnınız tokken ise üzerinizde bir ağırlık hissediyor olursunuz. Yemek yedikten yarım saat sonrasında tuvalet ihtiyacınız varsa giderip çalışma masasının başına öyle geçmelisiniz.

7-Aynı anda farklı derslere odaklanmayın.

Masanızın olduğu kadar kafanızın da derli toplu olması çok önemli. Aynı zaman diliminde birden çok derse, konuya odaklanmaya çalışmak veriminizi düşürecek, sıkılmanıza ve ders çalışmak istememenize sebep olacaktır.

8-Tekrar yapın.

Mutlaka dersini gördüğünüz konuları akşam tekrar edin. Öğrendiklerinizin kalıcı hafızaya yerleşmesi için aynı gün içinde tekrar edilmesi önemli bir aktivitedir. Özellikle önünüzde hazırlandığınız bir sınav varsa düzenli aralıklarla çalıştığınız konuları tekrar etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

9-Farklı kaynaklardan yararlanın.

Ders çalışırken farklı kaynaklardan yararlanmak, çalışılan konu ile ilgili daha geniş bilgiler edinmemizi sağlar. Kullandığınız kaynakların güncel ve güvenilir olmasına dikkat edip, çeşitlendirmelisiniz.

10-Not tutun.

Öğrendiklerinizi kalıcı hale getirmek için bir başka yöntem ise not tutmak… Not tutarak, görsel olarak da hafızanızı desteklemiş olacaksınız.

11-Derse hazırlıklı gidin.

Okula giderken işleyeceğiniz konuya hazırlıklı olarak gitmek, anlamak ve odaklanmak için daha az çaba göstermeniz yeterli olacağı için işinizi büyük oranda kolaylaşacaktır.

Sevgili Gençler;

Sınavlar hayatımızın bir gerçeğidir fakat sınavlar herşey değildir. Başarılı olmak için motivasyon, hedef ve verimli ders çalışma sistemi şarttır ancak bu süreçte kendinizi yıpratmamanız, kendinize de vakit ayırmanız gerekmektedir. Herşeyiniz sistemli olursa herşeye vakit ayırabilirsiniz.

Emeklerinizin karşılığını almanız dileğiyle…

Alper KAMA

Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39